niedziela, 30 września 2012 17:30

Namniestnik Jarosław

Dodała 


Namniestnik Jarosław (ur. się 10 grudnia 1947 roku w Skwierzynie k. Gorzowa Wielkopolskiego) artysta nieprofesjonalny, rzeźbiarz.Już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie rzeźbą. Uczył się w Szkole Stolarskiej przy Fabryce mebli w Skwierzynie, następnie w Szkole Rzemiosł Budowlanych w Zielonej Górze. Pracował w fabryce mebli w dziale reklamacji, później jako stolarz w firmie budowlanej. Działalność zawodową przerwała służba wojskowa, którą odbywał w Gorzowie Wielkopolskim. Po wojsku powrócił do pracy w fabryce mebli, jednak tym razem jako dekorator wnętrz. Po pracy prowadził młodzieżowy klub "Drzewiarz". W 1972 przeprowadził się do Jastrzębia-Zdroju, gdzie podjął prace w kopalni "Jastrzębie". Zaczął rzeźbić w węglu i graficie. Został doceniony jako artysta i po 7 latach pracy "na dole" otrzymał do dyspozycji warsztat na terenie kopalni, gdzie mógł rozwijać swoje artystyczne pasje. W 1987 roku odszedł z kopalni i otworzył własną pracownię rzeźbiarską, gdzie pracuje do dnia dzisiejszego.
Artysta brał udział w wystawach zarówno indywidualnych jak i grupowych, w kraju i za granicą. Do dnia dzisiejszego było ich ok. 50 m.in. w Doniecku, Pekinie, Warszawie, Katowicach, Rybniku i oczywiście w Jastrzębiu-Zdroju. W 2011 roku przystąpił do projektu "Ginąca twórczość plastyczna środowisk górniczych z miast Jastrzębia – Zdroju i Karwiny". W jego ramach w siedzibie Galerii Historii Miasta obyła się indywidualna wystawa prac artysty. Wystawa pokazywana była również w Miejskim Domu Kultury w Karwinie.
Żródła:

- Na podstwie wywiadu przeprowadzonego z Jarosławem Namniestnikiem (2010 i 2011 r.)

Czytany 5072 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 30 września 2012 17:38
Katarzyna Nowak-Gardecka

Z wykształcenia antropolog i menadżer kultury. Miłośniczka sztuki ludowej, podróży, książek i mało uczęszczanych miejsc.