niedziela, 30 września 2012 16:16

Krauze Bogdan

Dodała 
Krauze Bogdan Krauze Bogdan arch. pry. Bogdana Krazuze


Krauze Bogdan (ur. w Jawiszowie koło Kamiennej Góry 9 stycznia 1959 roku) – artysta nieprofesjonalny, rzeźbiarz.


Do Jastrzębia wraz z rodzicami przeniósł się w 1962 roku. Z wykształcenia jest ślusarzem. Pracował m.in. w Wodzisławskim Przedsiębiorstwie Robót Inżynieryjnych, w dziale Spraw Obronnych na KWK „Moszczenica”, w Niemczech i Belgii jako pracownik budowlany. Przez rok pomagał w pracowni rzeźbiarskiej Jarosława Namniestnika, gdzie zetknął się z nowym dla siebie materiałem – grafitem. Tam zaczął wykonywać proste formy o charakterze pamiątkarskim: kufle, puchary i wazony, na które wówczas był duży popyt. W latach 80. działał w jastrzębskiej „Solidarności”, jednak jak sam mówi jest to już zamknięty rozdział w jego życiu. Obecnie zawodowo związany jest z kopalnią „Jas – Mos”.
Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie malarstwem, zwłaszcza pracami takich artystów jak Matejko czy Leonardo da Vinci. Sam zaczął rysować bardzo wcześnie, głównie kopiując prace innych. Najczęściej ćwiczył w domu czy podczas lekcji, zapełniając zeszyty różnymi postaciami i portretami. Niestety z pierwszego okresu twórczości nie zachowało się nic do dnia dzisiejszego.
Na początku lat 90. wraz z grupą znajomych m.in. Dorotą Mirończuk, Grzegorzem Mioduszewskim, Ryszardem Ziębą i Robertem Bareją współtworzył Alternatywny Klub Artystyczny „HETA WIO”, który wkrótce przekształcił się w Młodzieżowy Dom Pracy Twórczej (MDPT) z siedzibą w Domu Zdrojowym.
Czas spędzony na społecznej pracy w MDPT był dla Bogdana Krauze czasem wzmożonej pracy artystycznej. Za namową kolegi sam zaczął malować obrazy, głównie martwą naturę, portrety czy wiejskie pejzaże. Jednak ten artystyczny etap zakończył się już po kilku latach. Ostatnią pracą olejną był obraz „Piłsudski na koniu” Kossaka namalowany pod koniec lat 90.
Najbardziej cenionym przez artystę materiałem jest jednak drewno, w którym rzeźbi od lat 80., chociaż jak sam twierdzi, jest bardziej wymagające niż płótno czy grafit. Mistrzem rzeźbiarskim jest dla niego Michał Anioł. Sam artysta początkowo wykonywał proste, indywidualne projekty np. maski, które cieszyły się dużą popularnością. Z czasem te nieskomplikowane formy zaczęły artystycznie ewaluować. Obecnie artysta specjalizuje się w rzeźbach wielkogabarytowych, najchętniej uwieczniając sylwetki ludzi.
Innym materiałem, w którym Bogdan Krauze rzeźbi od wielu lat jest wspomniany wcześniej grafit. Tematyka prac wykonanych w tym materiale oscyluje głównie wokół pracy górnika, wierzeń i legend związanych z tym zawodem, a także sfery sakralnej. Często pojawiają się zatem wizerunki Skarbnika i świętej Barbary.
W 1996 roku Krauze brał udział w konkursie plastycznym ogłoszonym z okazji I Jastrzębskiego Festiwalu Kultury. Artysta za swoją grafitową rzeźbę otrzymał wyróżnienie. Brał również udział w grupowej wystawie zorganizowanej przez Uniwersytet Śląski z Cieszyna.
Od 2011 roku czynnie włączył się w polsko – czeski projekt „Ginąca twórczość plastyczna środowisk górniczych”, realizowany przez Miejski Ośrodek Kultury – Galerię Historii Miasta i Miejski Dom Kultury z Karwiny.
W każdej wolnej chwili oddaje się swoim pasją: nurkuje, jeździ na nartach, wędkuje. Uwielbia góry i piesze wędrówki. Kolekcjonuje antyki i obrazy.


Źródła:

- Na podstawie wywiadu przeprowadzonego z Bogdanem Krauze (2011 r.)

Czytany 2708 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 20 listopada 2012 08:04
Katarzyna Nowak-Gardecka

Z wykształcenia antropolog i menadżer kultury. Miłośniczka sztuki ludowej, podróży, książek i mało uczęszczanych miejsc.