piątek, 07 września 2012 19:17

Kiedy węgiel był zielony... - cykl obrazów L. Holesza

Dodała 
Obraz z cyklu Kiedy węgiel był zielony..., 1997 r. Obraz z cyklu Kiedy węgiel był zielony..., 1997 r. fot. A. Lerch

Kiedy węgiel był zielony… - cykl obrazów autorstwa Ludwika Holesza, tworzonych w latach 1964-1999.


Ludwik Holesz, artysta samorodny, górnik z kopalni „Moszczenica” inspirację do tworzenia większości swoich obrazów, w tym cyklu „Kiedy węgiel był zielony…”, czerpał z podziemnego świata kopalni. Był twórcą własnego mitu kosmologicznego o prapoczątkach życia na ziemi. To właśnie zderzenie tak różnych rzeczywistości, jakimi są świat na powierzchni i świat podziemia wyrobisk górniczych, obudziło w nim artystę. W mrokach kopalni Holesz znajdował odciski liści i stworzeń „zatrzymanych w kamieniu", które okazały się inspiracją do tworzenia kolorowych obrazów pokazujących opowieści z prehistorycznej ziemi. Pracując w węglowych podziemiach , kolorowy świat obrazów Ludwika Holesza był marzeniem i tęsknotą za pięknem, którego brakowało w szarej rzeczywistości.

„A teraz my żyjemy dzięki nim, są węglem, dają nam ciepło i pracę. Znów zamieniają się w życie - nasze życie. Dlatego maluję opowieści o życiu, które było tutaj przed nami, opowieści z czasów, gdy węgiel był zielony..."- L. Holesz.

Część obrazów z cyklu „Kiedy węgiel był zielony…” można podziwiać w Galerii Sztuki Rodziny Holesz w Świerklanach Dolnych, przy ul. Kucharzówka 28. Jak wspomina córka Ludwika – Weronika Holesz-Kurzydym, również artystka-malarka, pierwsze szkice skamielin rysował w wolnej chwili w kopalni na szarym papierze worków po cemencie (do zobaczenia także w rodzinnej galerii Holeszów).


Źródła:
- Fiderkiewicz Maria, Sztuka pogranicza. Między etnosztuką a sztuką akademicką, Katowice 2007
- Fiderkiewicz Maria, Twórczość plastyczna rodziny Holeszów, Katowice 2006
- Ligocki Alfred, Artyści dnia siódmego, Katowice 1971
- www.galeriarodzholesz.cba.pl/

Czytany 5286 razy
Anna Lerch

Z wykształcenia antropolog kultury, pracownik Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju; autorka serii ciekawych artykułów pisanych gwarą śląska „Kuchnia po naszymu, czyli jaka".