wtorek, 05 marca 2013 18:47

Simka Brygida

Dodała 
Praca ceramiczna Brygidy Simki Praca ceramiczna Brygidy Simki Katarzyna Nowak-Gardecka

Brygida Simka (ur. w Katowicach) – artystka


W 1963 roku przeniosła się do Jastrzębia Górnego, później zamieszkała w Moszczenicy. Z Jastrzębiem związana była od dzieciństwa, ponieważ tu spędzała letnie wakacje i ferie. Po kilkunastu latach wyprowadziła się do Zebrzydowic, gdzie mieszka do dziś. 
Prowadzi bardzo aktywną działalność artystyczną. Uprawia różne formy plastyczne: rysunek, grafikę, akwarelę, pastele a w szczególności malarstwo olejne. Rzeźbi w glinie, w wolnych chwilach haftuje. Pełną wrażliwość na piękno i przeżycia, czy własne poglądy wyraża w poezji. W 1997 roku zadebiutowała w Sejmiku Poetyckim pod „Diablą Górą” w Bukownie, gdzie otrzymała nagrodę Srebrnego Liścia Bukowego. W 2003 roku uzyskała wyróżnienie na IV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Nasz Czas 2003” w Jastrzębiu-Zdroju. Swoje wiersze prezentowała w Polskim Radiu Katowice. Jest również współautorką antologii współczesnej „Czerwienią krzyczą maki” z 1999 roku, wydanego przez oficynę wydawniczą MAK ze Szczecina oraz almanachu poetyckiego „Moja tęsknota wiosenna” z 1999 roku – wydanego przez Grupę na Zamku z Oświęcimia. Jej grafiki zdobią okładki almanachów, w których znajdują się również jej wiersze. W styczniu 2013 roku wydała swój pierwszy tomik poezji „Kroki”.
Jej pasją jest malarstwo. Chętnie uczestniczy w plenerach – ogólnopolskich i międzynarodowych, w kraju i za granicą (Czechy, Słowacja, Wiedeń, Niemcy). Miała 16 wystaw indywidualnych oraz 90 zbiorowych. Jest autorką prawie 1000 obrazów wykonanych różną techniką. Inspiracje czerpie z życia codziennego, przelewając na płótno swoją wrażliwość na piękno przyrody, pełnię osobistych przeżyć, spokój i romantyczność. Obrazy Brygidy Simki zdobią pomieszczenia budynków użyteczności publicznej i prywatnych mieszkań, nawet w tak odległych zakątkach jak Australia, Nowa Zelandia a także w Czechach, Słowacji czy Niemczech.
Swoje prace ceramiczne prezentowała wraz z pracami plastycznymi na wystawach międzynarodowych w Ostrawie, Hluczynie, Frydku Mistku, Uherskim Hradiszcie i Karwinie.
Udziela się w różnych stowarzyszeniach m.in. w Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Jastrzębskiej, gdzie współredaguje biuletyn.
Należy do Stowarzyszenia Plastycznego ONDRASZEK działającego w Bielsku Białej oraz do Stowarzyszenia Macierz w Zebrzydowicach. Od niedawna jest członkinią Stowarzyszenia DOM POLSKI, przy którym działa Związek Literatów w Bielsku-Białej.

 


Źródła:

- Na podstawie przeprowadzonych wywiadów (2013 r.)

Czytany 2907 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 05 marca 2013 18:58
Katarzyna Nowak-Gardecka

Z wykształcenia antropolog i menadżer kultury. Miłośniczka sztuki ludowej, podróży, książek i mało uczęszczanych miejsc.

Więcej w tej kategorii: « Brzozowski Tadeusz