wtorek, 04 grudnia 2012 22:35

Brzozowski Tadeusz

Dodała 
Brzozowski Tadeusz fot. W. Englender

Brzozowski Tadeusz (ur. 15 sierpnia 1937 , zm. 1 marca 1999) - instruktor ZHP, współzałożyciel (maj 1971) i długoletni członek byłej Harcerskiej Agencji Fotograficznej w Jastrzębiu-Zdroju, współzałożyciel (17 lutego 1972 r.) i członek rzeczywisty Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego „Niezależni", 1 marca 1983 r. uhonorowany tytułem Seniora.


Któregoś dnia - jeśli wierzyć popularnej anegdotce - wyjechał z domu rano na motorze, wrócił wieczorem na piechotę, ale za to z aparatem fotograficznym.

 

O sobie i swojej fotografii mówił:
„Już się nie boję starości, mam piękne hobby... Dokoła tyle się dzieje. Wystarczy mieć otwarte oczy i stale przy sobie aparat fotograficzny... Niepokój przed wywołaniem filmu, niepewność w ciemni - czy to będzie coś warte, satysfakcja - to jest dobre". Niepowtarzalne przeżycia... Fotografię reportażową „zdradzałem" kilkakrotnie. Wiem jednak, że mnie ten właśnie rodzaj najbardziej „leży"... Chyba uwarunkowanie psychiczne: lubię, jak coś się dzieje i w życiu i na zdjęciach... To nieprawda, że fotoreportaż jest najłatwiejszą odmianą fotografii - to nie zwykłe „pstrykanie", ale „błyskawiczny" wybór chwili i motywu. Potrzebny jest refleks, szybkość decyzji... W przyszłości chyba więcej niż  dotychczas uwagi poświęcę fotografii sportowej... Córeczkę też nauczę fotografować!!!..."

Tadeusz Brzozowski uczestniczył w wielu wystawach krajowych i międzynarodowych, zdobył liczne nagrody i wyróżnienia na konkursach w kraju (np. brązowy medal na Biennale fotografii Sportowej) i za granicą (Bułgaria, Francja i in.), był współautorem wydawnictwa „Miasto Jastrzębie Zdrój" w 1973 roku.


Źródła:
- Archiwum JKF „Niezależni"
- Wspomnienia Witolda Englendera
- Krahelska H., Niezależni entuzjaści z Jastrzębia - W obiektywie 6x6, „Kurier Polski” 19 V 1978
- „Motywy” 22 XII 1974
- „Nasze Problemy” 3 III 1975
-  „Nasze Problemy” 26 IV1978
- „Nowiny”  5 III 1975

 

Czytany 2366 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 grudnia 2012 18:42
Anna Lerch

Z wykształcenia antropolog kultury, pracownik Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju; autorka serii ciekawych artykułów pisanych gwarą śląska „Kuchnia po naszymu, czyli jaka".