poniedziałek, 03 września 2012 18:03

Woyrsch Georg

Dodała 
Portret Georga von Woyrsch - obraz znajduje się w kościele ewangelickim w Hołdunowie Portret Georga von Woyrsch - obraz znajduje się w kościele ewangelickim w Hołdunowie fot. ks. A. Malina

Georg von Woyrsch (ur. 12 lutego 1733 w Ruptawie) – porucznik pszczyńskich huzarów.


Woyrsch rozpoczął służbę wojskową w roku 1750. W 1765 doszło w Pszczynie do zmiany panującego rodu. Nowa dynastia Anhaltów była wyznania reformowanego. Wraz z rodziną książęcą do Pszczyny przybyła liczna grupa urzędników i służby, która również była tego wyznania. Na skutek trudności wyznaniowych w Kozach tamtejsi ewangelicy coraz bardziej byli zainteresowani możliwością znalezienia nowej ojczyzny. Sposobny czas realizacji planów nadszedł w roku 1770, gdy król pruski Fryderyk Wielki wydał edykt o kolonizacji.

25 maja 1770 roku porucznik Georg von Woyrsch wraz z 70-osobowym oddziałem pszczyńskich huzarów przeprowadził ewangelików ze wsi Kozy koło Bielska przez granicę na rzece Wiśle pod Miedźną do Lędzin, na ziemie księcia pszczyńskiego Fryderyka Erdmanna.


Źródło:
- Malina Adam, Ewangelickie tradycje Hołdunowa, Katowice 1994

 

 

Czytany 2414 razy Ostatnio zmieniany piątek, 28 września 2012 22:44
Anna Lerch

Z wykształcenia antropolog kultury, pracownik Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju; autorka serii ciekawych artykułów pisanych gwarą śląska „Kuchnia po naszymu, czyli jaka".