piątek, 31 sierpnia 2012 18:09

Szpajza

Dodała 

Szpajza – śląski deser przyrządzany na bazie jajek, cukru i żelatyny o smaku cytrynowym lub czekoladowym.


Na szpajza nojprzód trza ze szejś biułtek ubić, dosuć szejś łyżek cukru, potym dodować żółtka jedno po drugim i telki czas miyszać aż masa bydzie gładko, jak na biszkopt. Szejś łyżeczek żelatyny trza rozrobić we wrzawej wodzie, poczkać aż się łochłudzi i wloć pomału do jajec cołki czas miyszajonc.  Coby zrobic szpajza cytynowo dolywomy zoft a skórka z cytrony na woń. Do szekuladowej szpajzy dodowomy ze trzi łyżyczki ciymnego holynderskigo kakała, pora łyżek szpyrytusu i moc łorzechów i rozynek. Masa przekłodomy do łozdobnej miski, strojymy i dowomy do zimnygo miyjsca.

Kuchnia śląskia na przestrzeni czasu też podlegała kulinarnym modom. Przepis na szpajze pojawił się w latach '60-tych XX wieku. Ten słodki przysmak był popularny jeszcze początkiem lat '90-tych. Dziś już rzadko można jej spróbować, ale każdy starszy Ślonzok pamięta jej smak.

Słowniczek wyrazów gwarowych:
Bajtle – dzieci
Biułtko – białko jaja kurzego
Bonkawa – kawa naturalna
Dosuć - dosypać
Szpajza – deser; deser kremowy z żelatyną
Zoft z cytrony – sok z cytryny


Źródło:
- A. Lerch, Kuchnia po naszymu, czyli jaka (4) , „Biuletyn GHM” nr 3 (17) z IX 2010 r.

 

Czytany 3369 razy Ostatnio zmieniany piątek, 31 sierpnia 2012 18:12
Anna Lerch

Z wykształcenia antropolog kultury, pracownik Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju; autorka serii ciekawych artykułów pisanych gwarą śląska „Kuchnia po naszymu, czyli jaka".