piątek, 31 sierpnia 2012 14:07

Gumiklyjzy

Dodała 
Niedzielny ślaski obiad - Rolada z gumiklyjzami i modrom kapustom Niedzielny ślaski obiad - Rolada z gumiklyjzami i modrom kapustom fot. A. Lerch

Gumiklyjzy – rodzaj klusek ziemniaczanych przygotowanych z ugotowanych ziemniaków połączonych z mąką.


Downij niedziela bez rolad i kluzek w cieymnej zołzie z modrom kapustom to nie była niedziela! Już w sobota na wieczór gospodynie tłukły mieynso na rolady i wałkowały nugelkulom ciasto na nugle do rosołu. W niedziela rano wszyjscy szykowali się do kościoła i szli rzykać, ino jedna z gospodyń - staro abo młodo - zostowała w chałpie coby nawarzić łobiod . Musiała się śpiychać coby ze wszyskim podążyć, a roboty było fest. Trza było naszkrobać ziymnioków, uważić je w posolonej wodzie, potłuc tłuczkieym i wyniyś przed siyń coby łochłudły. Potym te ziymnioki zrownać w misce, zrobić krziż, coby wszysko podzielić na sztwierci, z tego wybrać jednom i wsuć na to miyjsce szkrubek, dodać ze dwa jajca i jeszcze soli. Stykło już ino dobrze zamiyszać i kulać rowne kluzki. W tym samym czasie piykły sie już rolady w brytfance.
Jak wszyjscy głodni prziyszli z kościoła to łobiod już musioł być prziszykowany. Loło się zupa z nuglami i pomału ciepało kluski na wrzonco łosolono woda - jak wypłynyły na wiyrch to były gotowe. Wyciągało sie je cedzokiym i dowało na talyrze. Fest chłop musioł zjeś nojmynij ze dwanoście kluzek, ale ni takich małych jak na weselach dowajom ino porządnych!, wielkich!

Słowniczek wyrazów gwarowych:
Brytfanka – brytfanna; owalne naczynie kuchenne ze stali nierdzewnej do pieczenia mięs
Cedzok – warząchew z dziurkami
Fest - dużo, duży
Gumiklyjza – biała kluska śląska
Nugle - makaron
Nugelkula - wałek do makaronu
Rzykać - modlić się
Siyń – przedpokój
Szkrobać – obierać
Szkrubek – mąka ziemniaczana
Sztwierć – ćwiartka
Warzić – gotować
Zołza – sos mięsny


Źródło:
- A. Lerch, Kuchnia po naszymu, czyli jaka (1) , „Biuletyn GHM” nr 3 (13) z IX 2009 r.

Czytany 3657 razy Ostatnio zmieniany piątek, 31 sierpnia 2012 17:26
Anna Lerch

Z wykształcenia antropolog kultury, pracownik Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju; autorka serii ciekawych artykułów pisanych gwarą śląska „Kuchnia po naszymu, czyli jaka".

Więcej w tej kategorii: « Czorne kluzki Hauskyjza »