poniedziałek, 26 listopada 2012 23:09

Orkiestra Rozrywkowa „Borynia”

Dodała 
Orkiestra Rozrywkowa „Borynia” fot. K. Nowak-Gardecka

Orkiestra Rozrywkowa „Borynia” - orkiestra składająca się głównie z instrumentów dętych, działająca przy Kopalni Węgla Kamiennego „Borynia” w Jastrzębiu-Zdroju.


Orkiestra KWK „Borynia” powstała w 1972 roku przy nowo wybudowanej kopalni „Borynia”. Od 1991 roku dyrygentem jest Ryszard Ucher, absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie klarnetu prof. Jana Tatarczyka oraz studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Od maja 2000 roku zespół działa jako Orkiestra Rozrywkowa Stowarzyszenia Muzyczno – Kulturalnego „Borynia". Mecenat sprawuje nad nią kopalnia.
Obok światowych standardów muzyki rozrywkowej (jazz, swing, dixieland) orkiestra wykonuje także muzykę klasyczną, sakralną oraz marsze.
Orkiestra prowadzi różnorodną działalność artystyczną z bogatym repertuarem dla publiczności w Polsce i za granicą, często z udziałem znakomitych solistów i formacji tanecznych. Zdobywa prestiżowe nagrody i wyróżnienia. Zespół wielokrotnie gościł na festiwalach we Włoszech i Francji a także w Chorwacji i na Węgrzech.


Źródła:
- www.orkiestraborynia.pl
- www.nowiny.rybnik.pl artykuł z 8 listopada 2012 roku

 

Czytany 5974 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 grudnia 2012 18:49
Anna Lerch

Z wykształcenia antropolog kultury, pracownik Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju; autorka serii ciekawych artykułów pisanych gwarą śląska „Kuchnia po naszymu, czyli jaka".

Więcej w tej kategorii: « Koło PTTK „Jastrząb”