poniedziałek, 19 listopada 2012 22:06

Zakładowa Orkiestra Dęta Kopalni „Jas-Mos”

Dodała 
Zakładowa Orkiestra Dęta Kopalni „Jas-Mos” fot. K. Nowak-Gardecka

Zakładowa Orkiestra Dęta Kopalni „Jas-Mos” - orkiestra składająca się głównie z instrumentów dętych, działająca przy Kopalni Węgla Kamiennego „Jas-Mos” w Jastrzębiu-Zdroju.


Powstała w 1963 roku, czyli niemal równo z datą uruchomienia pierwszej kopalni w mieście – KWK „Jastrzębie” (1962), a jej dyrygentem został Antoni Szewczyk. Duży wkład w powstanie orkiestry mają także Paweł Niezgoda, Alojzy Piechaczek i Alojzy Rduch, który w późniejszym okresie został kolejnym jej dyrygentem.

Od roku 1978 batutę pierwszego dyrygenta orkiestry dzierży dr hab. Stanisław Śmietana, jednocześnie piastując stanowisko dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu-Zdroju. W 1995 roku, kiedy obie kopalnie: „Jastrzębie” i „Moszczenica” ponownie zostały połączone w jeden organizm, Stanisław Śmietana stanął na czele wspólnej orkiestry.

W latach osiemdziesiątych członkowie Zakładowej Orkiestry Dętej KWK „Jas-Mos” założyli big-band kierowany przez brata obecnego dyrygenta - Janusza Śmietanę. Zespół ten akompaniował wielokrotnie znanym gwiazdom polskiej estrady, jak choćby Zbigniewowi Wodeckiemu, Bogusławowi Mecowi, Ewie Bem.

Muzycy Orkiestry Dętej koncertowali w 1980 na spotkaniu Lecha Wałęsy z komisją zakładową NSZZ „Solidarność”.  Uczestniczyli również w pogrzebie kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1981 roku. Dwukrotnie występowali także przed papieżem Janem Pawłem II (1987 i 2002).

Wysoki poziom wykonawczy orkiestry potwierdza ogromna ilość zdobytych nagród i wyróżnień, krajowych oraz zagranicznych.


Źródła:
- Miesięcznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej „Jastrzębski węgiel”, kwiecień nr 4(32)/2008
- Tygodnik Regionalny „Nowiny”, 2003/07 (2377) z 12 lutego 2003 roku

 

Czytany 6391 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 grudnia 2012 18:51
Anna Lerch

Z wykształcenia antropolog kultury, pracownik Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju; autorka serii ciekawych artykułów pisanych gwarą śląska „Kuchnia po naszymu, czyli jaka".