niedziela, 04 listopada 2012 22:20

Stowarzyszenie Kobiet na Rzecz Propagowania Kultury Śląskiej

Dodała 
Stowarzyszenie Kobiet na Rzecz Propagowania Kultury Śląskiej fot. z kroniki SKnRPKŚ

Stowarzyszenie Kobiet na Rzecz Propagowania Kultury Śląskiej – organizacja pozarządowa, powstała w 2004 roku wyniku przekształcenia się Koła Gospodyń Wiejskich w Jastrzębiu Górnym.


28 sierpnia 2003 r. odbyło się walne zebranie dotyczące przekształcenia Koła Gospodyń Wiejskich na Stowarzyszenie Kobiet na Rzecz Propagowania Kultury Śląskiej. Stowarzyszenie zostało oficjalnie zarejestrowane 8 marca 2004 roku.

Zadaniem SKnRPKŚ jest pielęgnowanie, rozpowszechnianie i promocja gwary i tradycji śląskiej poprzez: organizowanie biesiad, wycieczek, pielgrzymek, promowanie wyrobów regionalnych, nagrywanie płyt z pieśniami śląskimi. Stowarzyszenie co roku uświetnia imprezy miejskie: dożynki, festyny, bierze udział w Dniach Górnika, Dniach Matki, Dniach Seniora oraz w innych uroczystościach okazjonalnych. Za najważniejsze imprezy organizowane przez panie z SKnRPKŚ należy uznać tzw. „babskie combry”. W ramach działalności Stowarzyszenia aktywnie istnieje Zespół Folklorystyczny Jastrzymbioki im. prof. Adolfa Dygacza.

Rokrocznie od 2005 r. Stowarzyszenie organizuje Festiwal Kultury Śląskiej, podczas którego wręczana jest odznaka „Przyjociel Śląskiej Godki”.
Kolejne edycje Festiwalu Kultury Śląskiej:
„Nasze Straszki” (2005),
„Nasze ptoki” (2006),
„Nasze gruby” (2007),
„Nasze miody” (2008),
„Naszo Gowiydź” (2009),
„Nasze Przoci” (2010)
„Nasze sznity i kraiczki” (2011),
„Poszli synki do powstania” (2012).

Od samego początku istnienia SknRPKŚ prezesem jest Danuta Kuś.


Źródła:
- Kronika Koła Gospodyń Wiejskich
- Kronika Stowarzyszenia Kobiet na Rzecz Propagowania Kultury Śląskiej
- www.przyjazna.ovh.org

 

Czytany 4921 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 04 listopada 2012 22:26
Anna Lerch

Z wykształcenia antropolog kultury, pracownik Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju; autorka serii ciekawych artykułów pisanych gwarą śląska „Kuchnia po naszymu, czyli jaka".