niedziela, 02 września 2012 09:27

Regionalny Klub Morsów w Jastrzębiu-Zdroju

Dodała 
Zlot Morsów w Parku Zdrojowym w 1996 r. Zlot Morsów w Parku Zdrojowym w 1996 r. fot. z kroniki Regionalnego Klubu Morsów

Regionalny Klub Morsów w Jastrzębiu-Zdroju – organizacja powstała w roku 1986 w Jastrzębiu-Zdroju, zrzeszająca miłośników zimowych kąpieli w lodowatej wodzie odkrytych zbiorników wodnych.


Klub Morsów powstał przy Ognisku TKKF KWK „Manifest Lipcowy” (dziś KWK „Zofiówka”) z inicjatywy Jana Piłata oraz Otto Michałka. Wówczas członkowie korzystali z nieistniejącego już basenu zakładowego przy kopalni (pierwsza kąpiel miała miejsce 25 stycznia 1987 r.) a po jego likwidacji kąpali się m.in. w fontannie w Parku Zdrojowym oraz na basenie przy hotelu „Diament”. Jastrzębski  Klub Morsów był pierwszym w Polsce klubem śródlądowym, a drugim w Polsce, po Gdańsku. W roku 1999 roku Klub zacieśnił współpracę ze Stowarzyszeniem Promocji Zdrowia im. Sebastiana Kneippa w wyniku czemu Regionalnemu Klubowi Morsów nadano jego imię.

 

Zgodnie z założeniami statutowymi celem Klubu jest m.in.  propagowanie kąpieli całorocznych na akwenach wodnych oraz w morzu, hartowanie ciała oraz propagowanie zdrowego stylu życia, tworzenie płaszczyzny wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy osobami i instytucjami zainteresowanymi aktywnym wypoczynkiem, nawiązywanie kontaktów z podobnymi klubami w Polsce i zagranicą oraz udział w międzynarodowych zlotach itp.

Od września 2009 r. organizacja działa jako stowarzyszenie pod nazwą Jastrzębski Klub Morsów „Biały Miś”. Siedzibą Klubu Morsów jest kąpielisko „Zdrój” w Jastrzębiu-Zdroju, przy ul. Witczaka 1.

 


Źródła:
- Kronika Regionalnego Klubu Morsów w Jastrzębiu-Zdroju
- Kronika Stowarzyszenia Promocji Zdrowia im. Sebastiana Kneippa
- www.bialymis.jasnet.pl

 

Czytany 4973 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 03 września 2012 20:35
Anna Lerch

Z wykształcenia antropolog kultury, pracownik Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju; autorka serii ciekawych artykułów pisanych gwarą śląska „Kuchnia po naszymu, czyli jaka".